HİTİT ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ
Menü

Yaşam Koçluğu Sertifika Programı 15.08.2018

EĞİTİMİN ADI

YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKA PROGRAMI

EĞİTİMİN BAŞLANGIÇ TARİHİ

En az 10 kişilik talep olması halinde açılacaktır.

EĞİTİMİN GÜNLERİ VE SAATLERİ

(Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar)10:00-17:30

TOPLAM EĞİTİM SÜRESİ

40 saat teori 23 saat saha dışı uygulama olmak üzere toplam 63 saat

EĞİTİMİN KISA  AÇIKLAMASI

GİRİŞ

İngilizce’de “Coaching “ kelimesi Koçluk karşılığında kullanılmaktadır.”Coaching” değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için yararlanılan bir ulaşım aracına erilen isim olarak ilk kez 1500 ‘lü yıllarda kullanılmıştır. Zaman içinde bir durumu bulunduğu aşamadan daha ileri aşamalara taşımak anlamında kullanılmasıyla, koçluk “Çalıştırıcı” ile eş anlamlı anılmaya başlanmıştır. Aslında Koçluk tam anlamıyla değerli olanın yani “İNSAN”ın şu an ki potansiyelinin hedeflenen potansiyeline yükseltilmesidir. Yaşam Koçu, danışanın içsel kaynaklarına ulaşıp içsel farkındalığını ortaya çıkarmasında, belirlediği hedefler doğrultusunda harekete geçirmesinde etkin rol oynayan e yol arkadaşlığı yapan profesyonel bir rehberdir.

EĞİTİMİN AMACI

Yaşam Koçluğu Sertifika Programıyla birlikte kişisel gelişim sektörüne profesyonelce bir giriş yapabilir, yaşamınızın kontrolünü elinize alıp iş, aile, sosyal yaşantınızda denge kurabilir, hedeflerinizi gerçekleştirebilir, danışanlarınızın hayatında fark yaratarak arzu ettikleri değişim ve dönüşüm sürecine rehberlik edebilirsiniz. Bir kavramda uzmanlaşmaktan ziyade, bütünsel bilgi ve beceriye sahip olmak istiyorsanız, Profesyonel Koçluk Sertifika Programı sizin için bir başlangıç olabilir.

KİMLER KATILABİLİR

Kişisel gelişim sektöründe her alanda koçluk hizmeti vermeyi hedefleyenler, Yaşam Koçluğu ve Uzman Koçluk  eğitimi alarak Koçluğu bir meslek olarak yaşamak isteyenler, danışanlarına bütünsel çözüm sunmayı amaçlayanlar, kişisel gelişimde başarıyı hedefleyenler, kişisel gelişim alanında hizmet verenler, öğretmenler, rehberler ve psikologlar, işverenler, yöneticiler, kurum ve şirket eğitmenleri, insan kaynakları alanında çalışanlar, profesyonel bir koç olarak kendi işini yapmak, başkalarının yaşamlarına dokunmak ve kendini geliştirme isteğinde olan herkes. (Programa katılım için en az lise mezunu olma şartı aranır).

KATILIMCILARIN KAZANIMLARI

Danışanlarınıza ve kendinize hayatın her türlü alanında koçluk yapabileceksiniz. Koçluk destekli danışmanlıklar yapabileceksiniz. Koçluk tekniklerini kendinize ve başkalarına uygulayabilme yetisine sahip olabileceksiniz. Bireysel ve Kurumsal alanda Koçluk bilgilerini içeren eğitimler verebileceksiniz. Yaşamda güçlü gözlemlerde bulunmayı, güçlü ve doğru sorular sormayı deneyimleyeceksiniz. Bu program kişisel ve profesyonel gelişimi desteklerken, uzmanlık ve yetkinlik kazandırır. Program bitiminde eğitmen tarafından gerçekleştirilen son uygulama sınavından sonra öğrencilere Hitit üniversitesi onaylı "Professional Life Coaching" sertifikası verilecektir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Koçluğun tanımı, tarihçesi ve felsefesi. Koç Kimdir? Mentör Kimdir? Profesyonel Koçluğa Giriş. Koçluğun Temel Kuralları ve Prensipleri. Koçluk Süreci ve Yönetimi. Yaşam Çarkı Uygulamaları. Vizyon ve Misyon belirleme. Güçlü ve Zayıf Yanlarımız. Meta modeller. Meta Programlar. Hedefler ve Değerler. Güçlü Soru Sorma Sanatı. Koçluk Pratikleri. Saha Dışı Uygulamalar. Meslek Ahlakı ve Standartlar. Mesleki Ahlak İlkeleri.

EĞİTİM YÖNTEMİ

Yaşam Koçluğu Eğitim Dökümanları. Handout Koçluk Formları. Karma Eğitim Modeli.

SINIF KONTENJANI

15  

EĞİTMEN

NESRİN ÇELİK

EĞİTİMİN ÜCRETİ

3.500 TL

NOT

Eğitim ücretimiz kişi başı olup KDV dahildir. Üniversitemiz öğrencileri ile çalışanları ve birinci derece yakınlarına eğitim ücretinin %20 si, Üniversitemiz Mezunlarına %10  oranında indirim uygulanır.