HİTİT ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ
Menü

AutoCAD 9.09.2019

  EĞİTİMİN ADI

AutoCAD Kursu

EĞİTİMİN BAŞLANGIÇ TARİHİ

En az 10 kişilik kayıt olduğunda açılacaktır

EĞİTİMİN GÜNLERİ VE SAATLERİ

Salı   : 18.30 – 21.30

TOPLAM EĞİTİM SÜRESİ

8 Hafta Toplam 24 Saat

EĞİTİMİN KISA  AÇIKLAMASI            

AutoCAD programı günümüzde en çok kullanılan çizim programlarının başında gelmektedir. Her türlü mimari ve mekanik çizim 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak kursiyerlere öğretilecektir.

Genel teknik resim bilgileri, teknik resimde kullanılan düzlemler, teknik resimlerde kullanılan çizgi çeşitleri ve gerektiğinde tasarı geometri ile görünüş çıkarma metotları hakkında ders süresince konulara göre bilgiler kursiyerlere öğretilecektir.

AutoCAD Nerelerde Kullanılır:

Mimaride çokça ve sıkça kullanılır. AutoCAD Mimarinin vazgeçilmezlerindendir. AutoCAD mimarlıkta proje ve plan çıkarmada büyük kolaylık sağlamakla beraber hata ve risk önüne geçer ve mimaride büyük kolaylıklar sağlar mimaride genelde 2D (iki boyutlu) çizimler kullanılır. Proje bazında kesit alma ve çıkarma da kullanılır görünüş ve perspektif vermek de mümkündür. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve görsellik vermeyi 3 Boyutlu çizimleri mümkün kılınmıştır. Bu alanda daha başka Autodesk Architectural, 3DSMax, Archicad, Viz Render gibi programlar da sıkça kullanılır.

AutoCAD makine tasarım alanlarında en çok kullanılan programlardan biri haline gelmiştir. Makinede üretim boyutunda teknik çizim konusunda büyük kolaylıklar katmıştır. AutoCAD makine yapılmadan önce makinenin teknik çizimleri ve şablonları çıkmasını sağlar. Bu alanda Pro-Engineer, SolidWORKS ve Catia gibi programlar da sıkça kullanılmaktadır.

İnşaat sektöründe de genel olarak kullanımı yoğundur. İnşaatta plan çıkarma ve hesaplama yöntemlerinde büyük kolaylıklar getirmektedir. Yine ayrıca IdeCAD, Autodesk Architectural,3DSMax, Archicad, Viz Render gibi programlar sıkça kullanılır.

Son yıllarda bir hayli büyüyen mobilya sektöründe görsellik her geçen gün önem kazanmaya devam etmekte olduğundan, tasarım ve hesaplamaları bir arada sunma yeteneğinden AutoCAD yine en büyük yardımcılardan biri haline getirmektedir. Bu alanda, 3DSMAX, Kitchendraw, Arcon, 3D Home gibi programlar da yer almaktadır.

 AutoCAD Kursuna Kimler Katılabilir:

AutoCAD eğitimine; tüm Mühendis, Mimar, Tasarımcı, Tekniker ve Teknisyenler katılabilirler. Makine, İnşaat, Harita, Elektrik ve Elektronik, Tekstil Mühendisleri ve Teknikerleri, iç Mimarlar, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar bu eğitime katılabilir. Ayrıca fabrikaların Ar-Ge departmanlarında teknik ressam olmak isteyen lise mezunu kişiler de AutoCAD eğitiminden yararlanabilirler.

AutoCAD Kursunun Kariyerinize Katkıları Nelerdir:

AutoCAD standartlarını koyan, dünyanın bir numaralı CAD yazılımları ve CAD çözümleri üreticisi Autodesk`in ürünü olan AutoCAD programı, tüm teknik bireylerin kariyerleri için önkoşul haline gelmiştir. AutoCAD`i kullanmak tüm teknik bireyler için diplomalarını tamamlayan bir yetkinliktir. Çünkü Autodesk`in geliştirdiği programlar mühendislik ve mimarlık sektörlerine yönelik yazılımlara temel oluşturmaktadır. Katılımcılar sektörüne göre ilgili mühendislik, mimarlık veya tasarım firmalarında çalışabilirler.

Temel AutoCAD Kurs İçeriği:

Hafta

Konular

1

Teknik resmin tanımı ve önemi, kursun amacı, resim takımları ve gereçleri, çizgiler, yazılar ve kağıt standartları, çizim programının tanıtılması, açma, kapama ve kaydetme işlemleri, farklı katmanlarda çizim yapılması, çizgi stillerinin, kalınlıklarının ve renklerinin değiştirilmesi, koordinat sisteminin taşınması

2

Temel çizim araç çubuğundaki araçların kullanılması (Line, Polyline, Polygon, Rectangle, Arc, Circle, Spline, Ellipse, Make Block, Hatch, Gradient, Region, Table, Multiline Text) ve çizim uygulaması

3

Modifiye araç çubuğundaki araçların kullanılması (Erase, Copy, Mirror, Offset, Rectangle Array, Polar Array, Path Array, Move, Rotate, Scale, Trim, Extend, Chamfer, Fillet) ve çizim uygulaması

4

Ölçülendirme araç çubuğundaki araçların kullanılması (Linear, Aligned, Radius, Diameter, Angular, Quick Dimension, Baseline, Continue, Dimension Edit) ve çizim uygulaması

5

İki boyutlu çizim uygulaması

6

Persfektif görünüşler, iz düşüm alma, çizim uygulamaları

7

Görünüş çıkarma ve çizim uygulamaları

8

Üç boyutlu çizim uygulamaları

SINIF KONTENJANI

14

EĞİTMEN

Doç. Dr. Seyfi POLAT

EĞİTİMİN ÜCRETİ

400 TL

NOT

Eğitim ücretimiz kişi başı olup KDV dahildir. Üniversitemiz öğrencileri ile çalışanları ve birinci derece yakınlarına eğitim ücretinin %20 si oranında indirim uygulanır.